poniedziałek, 9 stycznia 2012

The "Vasa" Museum

Dzisiejszy wpis poświęcę najwspanialszemu chyba znalezisku archeologii podwodnej - wraku galeonu Vasa, maskotki Gustawa II Adolfa, która zgnieść miała Polską flote, a z racji złej konstrukcji zatonęła w dziewiczym rejsie jeszcze w Sztokholmskim porcie, w 1628 roku, zabierając na dno ok. 50 osób. Kilkadziesiąt lat  po katastrofie przedsięwzięto prace "archeologiczne" - w latach 1664/1665 wydobyto 50 dział z wraka. Przez stulecia jednak pozycja wraka została zapomniana - aż do problemu wrócono w latach 50 XX wieku. W 1961 roku, po 10 latach szukania wraka i przygotowywania go do wydobycia, okręt wynurzył się z morza. Jego kadłub zachowany był w doskonałym niemal stanie, brakowało tylko bogato zdobionej części rufowej, a same zdobienia (200 ornamentów, ok. 500 rzeźbionych postaci) wydobyte zostały przez nurków.
W Sztokholmie zbudowano muzeum, w którym, po konserwacji i odbudowaniu niektórych części, wystawiono wrak dla turystów.
http://www.vasamuseet.se/en/
Strona internetowa owego muzeum dostępna jest w 38 językach (!), w tym w Polskim (http://www.vasamuseet.se/sv/Sprak/Polski/). Niestety, tylko szwedzka i angielska wersja to pełne wydanie strony - w innych językach dostępne mamy tylko najważniejsze informacje dotyczące muzeum (skrócona historia okrętu, przyczyny zatonięcia, opis wydobycia, opis znalezisk, a także oczywiście godziny otwarcia, cennik biletów, dojazd do muzeum. W ostatnim brakowało mi jakiejś mapki, no ale można ją przecież wygooglować.).
W pełnej wersji strony znajdziemy również mnóstwo artykułów o statku (sekcja "The Ship") - jak został zbudowany, opis wydobycia, artykuł dotyczący życia na pokładzie, relacja z konserwacji i rekonstrukcji oraz wiele innych. W sekcji "Exhibitions" mamy opisy aktualnych wystaw w muzeum (oprócz statku w muzeum można zobaczyć te tysiące przedmiotów które znajdowały się na okręcie lub w jego pobliżu), a sekcja "Preservation & Research" zawiera dokładne informacje dotyczące sposobów konserwacji 300 letniego wraku i relacjonuje jego rekonstrukcje.
Podsumowując - strona Muzeum Vasy jest stroną niezwykle profesjonalną, odpowiednią dla znaleziska tego kalibru. Znajdziemy tu mnóstwo interesujących informacji, które zaostrzą apetyty zainteresowanych na pojechanie do Sztokholmu i zobaczenie tego wszystkiego na własne oczy.

Mała ciekawostka - w Portsmouth, w Anglii budowane jest właśnie muzeum, gdzie wystawiony ma być okręt "Mary Rose" - jednostka z floty Henryka VIII, która zatonęła w niewyjaśnionych okolicznościach, a która została niedawno wydobyta, a której kadłub zachował się w b. dobrym stanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz